סוגי יוגה

סוגי יוגה – מהן תנוחות יוגה ומה ההבדלים בין הסוגים השונים?

המחשבה הראשונית העולה כשמדברים על יוגה הינה שזהו סוג ספורט, בדרך כלל נשי, הכולל תנועות איטיות וגמישות. אבל למעשה יוגה היא אינה תחום ספורט סטנדרטי, היא תרגול גופני שמטרתו לעזור למתורגל להגיע למצבי תודעה גבוהים ולשלווה נפשית. יוגה היא שם כללי של מספר תורות חוכמה מיסטיות ורוחניות אשר התחילו בהודו לפני יותר מ-5,000 שנים. בימינו השם יוגה מתייחס לשיטת אימון גופני הכוללת מספר מועט של אלמנטים רוחניים.

 

ב-200 השנים האחרונות היוגה התפתחה מאוד, ונוצרו סגנונות יוגה חדשים אשר משכו את היוגה הבסיסית, ההאטה יוגה, למקומות שונים ומגוונים. תרגולי היוגה בימינו נהפכים לנפוצים יותר ויותר בקרב כלל האוכלוסיות, נשים, גברים, צעירים ומבוגרים לאור ההבנה הנרחבת של הקשר ההדוק בין גוף ונפש.

 

מה זה יוגה?

יוגה היא מילה בשפת הסנסקריט שהיא שפת המקור בהודו. משמעות המילה יוגה היא איחוד, הרמוניה ושילוב. הרעיון של המילה יוגה הוא שהאדם אשר מתרגל יוגה, משלב אלמנט פיזי ואלמנט נפשי מנטאלי, משלב בין הגוף לתודעה, בין ה"אני" לבין הגוף שבו הוא מתרגל. ביוגה האדם לומד למרכז את מחשבותיו, לשלוט על הנשימה ולשלב את היוגה כאורח חיים בריא רגוע ושליו. שיעור יוגה מתבצע במספר חלקים, חיזוק השרירים וגמישות הגוף ע"י תרגול תנוחות ביוגה, תרגול נשימות ובסיום השיעור, הרפיה. ליוגה יתרונות בריאותיים רבים אשר גורמים לה להיכלל בהגדרה של רפואה מונעת. היתרונות הבריאותיים של תרגול תנועות יוגה כוללים: חיזוק שרירי היציבה, גמישות, נשימה נכונה ועמוקה, שיפור השינה, שיפור תפקוד מערכת העיכול ועוד…

 

הבדלים בין סוגי יוגה

לאורך אלפי השנים שבהן היוגה קיימת התפתחו סוגים רבים של יוגה אשר לכל אחד מאפיינים שונים, יתרונות בריאותיים שונים ותנוחות שונות. לאור המגוון הרחב של שיטות יוגה הקיימות, כל אחד ואחת יכול למצוא את הסגנון הנכון והמתאים ביותר בשבילו.

  1. איינגר יוגה – שיטה שבה מתעכבים הרבה על דיוק של כל תנועה ושוהים זמן ממושך בכל תנועה. בשיטה זו יש שימוש רב באביזרים כמו קוביות ורצועות בשביל לדייק את תנועות המתאמן.
  2. ביקראם יוגה – בשיטה זו מתורגלות 26 תנוחות בלבד. התרגול מתבצע בחדר שמחומם ל- 41 מעלות צלסיוס ועם 40% לחום על מנת לדמות את מזג האויר למזג האויר בהודו. תרגול זה חייב להתבצע בחדר עם מראות לאור כך שהציפייה היא שהמתאמן יתקן את עצמו ללא הערות מהמורה.
  3. האטה יוגה – שיטת התרגול הפיזי הישנה ביותר. משמעות המילה האטה היא כוח ולפיכך השיטה מתרכזת בתרגולים פיזיים שמטרתם להגביר את אנרגית החיים. שיטה זו מתאימה לכל גיל ולכל רמת כושר לאור כך שכוללת בעיקר תנועות קלאסיות בקצב איטי, רגוע ונינוח.
  4. ויני יוגה – בשיטה זו שמים דגש על המרכיבים ההוליסטים והטיפוליים ביוגה. התרגול במתבצע על ידי חזרה על רצפים נינוחים תוך דגש על התחושה האישית של המתאמן.
  5. אשטנגה יוגה – היא שיטה הכוללת תרגול אינטנסיבי, חזרתי, קבוע ומאתגר פיזית. התרגול כולל סדרות קבועות בעצימות עולה. מטרת התרגול הינה שהמתאמן יזכור בעצמו את הסדרות והמדריך רק ילווה את התרגול מילולית ויתקן במידת הצורך.
  6. שיבננדה יוגה – בשיטה זו מתרגלים 12 תנוחות יוגה בסדר קבוע ונחים בין תנוחה לתנוחה. בשיטה זו מאמינים שיש לשלוט קודם ב-12 התנוחות לפני שמוסיפים לתרגול תנוחות נוספות. זהו אימון רגוע ולא אינטנסיבי מידי.
  7. פאוור יוגה – שיטה אינטנסיבית ודינאמית הכוללת רצפי תנועות מגוונות ומשתנות. התרגול פיזי ומהיר ושם דגש על כוח, גמישות ושיווי משקל. בנוסף השיטה שמה דגש על נשימות נכונות, על מנת להצליח לבצע את התנוחות באותה עצימות לאורך זמן.
  8. ויניאסה יוגה – משמעות המילה ויניאסה היא זרימה, ארגון הדברים בצורה חכמה זה אחר זה. בשיטה זו משתמשים בתנועות המתחברות אחת לשנייה ויוצרות זרימה המתקשרת גם לנשימה.
  9. קונדליני יוגה – זוהי שיטת היוגה הרוחנית ביותר מבין שיטות היוגה הפיזיות. מטרתה להפעיל את אנרגיית הקונדליני (אנרגיה המשולה לנחשה הנמצאת בעמוד השדרה) ולהעלות אותה למעלה דרך הצ'אקרות לשם התעוררות רוחנית. התרגול כולל תנועות יוגה ספירליות של עמוד השדרה, מדיטציה ותרגילי נשימה, שיח רוחני ברור המכיל התייחסות לקשר בין הגוף לנפש.

 

מדיק סנטר ספורט – ציוד לאימוני יוגה

לכל סוגי היוגה השונים מצטרפים ציוד נלווה המוסיף לתרגול גיוון, מדייק את תנועות המתאמנים, מאפשר ביצוע של תנועות מסוימות ותומך בתנוחות יוגה אחרות. ציוד לאימוני יוגה משתלב כמעט בכל סוגי יוגה, ולכן יש לוודא שהציוד הינו ציוד איכותי אשר ישמש לזמן ארוך בצורה מיטבית.

 

מדיק סנטר הינה חברה המתמחה בייבוא, בשיווק ובהפצה של ציוד ספורט וכושר גופני לאימונים שונים. אנו מאמינים שבשביל להגיע לתוצאות גופניות המחזיקות לאורך זמן, לא ניתן להתפשר על שום שלב בדרך ולכן, כל המוצרים שלנו מגיעים מהחברות המקצועיות והמובילות בעולם.

 

למענה על שאלות ולהתייעצות עם הצוות המקצועי שלנו, הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 09-8619619

מחירים מיוחדים לאנשי
מקצוע ומוסדות

מדריכים | מאמנים | פיזיותרפיסטים | אנשי מקצוע | מכונים | מוסדות | קבוצות ועוד…

מוצרים שאולי תאהב